Doskonały i sprawdzony trik do uprawy w domu: kawałek imbiru namoczyła na noc i otrzymała nieskończony zasób witamin na całą zimę

Nadchodzi zima i związany z nią sezon grypowy. Aby nie chorować w tej chwili, najlepiej jest dokładnie użyć środków naturalnych. Jednym z tych leków jest imbir, który, jak wiemy, ma wiele właściwości leczniczych. Na przykład możemy zrobić z niego koktajl imbirowo-chrzanowy, który między innymi zwiększa odporność. Ta korzystna roślina jest nawet bardzo łatwa w uprawie, więc co, jeśli mielibyśmy ją hodować w domu?

Imbir to roślina ziołowa, która nie toleruje mrozu, więc jeśli chcemy ją uprawiać na zewnątrz, należy ją zasadzić na wiosnę. Jeśli jednak chcemy z niego korzystać przez cały rok, najlepiej zasadzić go w doniczce. Wymaga jedynie utrzymania wilgoci i półcień.

Właściwy wybór

Po pierwsze, wybieramy imbir: nie jest zbyt brudny, nie za stary, idealny, jeśli jest trochę zielony. Najlepiej kupić go u lokalnego rolnika. Jeśli jednak nie mamy takiej opcji i kupujemy imbir w supermarkecie, zamoczmy go na noc w wodzie. Pozbędziemy się wszelkich chemikaliów.

Przygotowanie do sadzenia

Pokrój imbir na kawałki o szerokości około 2,5 cm i pozostaw w suchym miejscu na kilka dni. W tym samym czasie przygotuj ziemię w płytkiej i szerokiej doniczce.

Sadzenie

Kawałki imbiru włóż do doniczki na głębokość od 2 do 4 palców, każda w odległości około 8 palców od siebie. Uwaga, siejemy w kierunku do góry, to znaczy tą pomarszczoną stroną w górę. Jeśli masz więcej kawałków, przygotuj więcej doniczek.

Pielęgnacja

Umieść imbir w miejscu, w którym nie ma zbyt dużo światła i utrzymuj wilgotną glebę poprzez regularne podlewanie. Pokilku tygodniach powinniśmy zabserwować pierwsze pędy i po około trzech do czterech miesięcy zobaczymy małe kawałki imbiru, które możemy zebrać. Im dłużej zostawiamy imbir w ziemi, tym większe kawałki otrzymamy. Zaletą tej rośliny jest to, że jeśli się nią odpowiednio zajmiemy, będzie ona nadal produkować korzenie.

Ponadto otrzymujemy nie tylko naturalny imbir, ale także liście imbiru, które można wykorzystać zamiast szczypiorku czy cebuli dymki. A takie rezultaty z pewnością warte są cierpliwości i wysiłku, prawda?


Agata Chromcová jest doświadczoną redaktorką, specjalizującą się w marketingu cyfrowym i opracowywaniu własnych rozwiąza... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji