Co zasadzić w czerwcu? Warzywa i kwiaty z nasion nawet wczesnym latem

W ogrodzie mogą być zasiane sałatki, cykoria, koper, marchew, groszek, fasola, kapusta, kapusta, buraki, rzodkiewka, rośliny jednoroczne i dwuletnie. Należy jednak wybrać odpowiednie odmiany i procedury.

Sałatki przez cały sezon
Do siewu czerwcowego wybieramy letnie lub całoroczne odmiany sałaty odporne na kwitnienie lub wycinanie liści. Kędzierzawe i jaskrawo kolorowe odmiany liści są smaczne, możemy je odciąć bardzo wcześnie, podczas gdy inne nadal rosną i wyglądają ładnie na talerzu. Pyszna jest również sałata lodowa, szparagi lub rzymska sałatka.

Podczas gdy na wiosnę potrzebowaliśmy jak największej ilości słońca, w upalne lato roślinki potrzebuję raczej miejsca w cieniu – pod drzewami, krzewami, płotami itd. Będą soczyste i kruche, gdy dostaną wystarczającą ilość wody. Raz w tygodniu należy dodać odpowiednio rozcieńczoną (co najmniej 1:10) mieszankę  ze sfermentowanych pokrzyw.

Rokietta
W przypadku rokietty robimy to samo, co z sałatami. Aby zebrać młode liście, zasiewamy je, wielokrotnie podlewamy, zacienione miejsce jest tutaj zaletą. Rucola jest bardziej trwałą rośliną o okrągłych liściach, znaną również jako dzika rokietta (używane są nazwy rokoko i rukola, które są zróżnicowane). Jako roślina wieloletnia ma mocniejsze korzenie, zbieramy jej głęboko rzeźbione, pikantne liście stopniowo przez cały sezon.

Pachnący koper
Nasiona młodych liści są również wysiewane w czerwcu. Aby zebrać liście, przycinamy rośliny na czas, a rośliny znów rozkwitają. Zostaw część kwitnącego kopru, jeśli chcesz kwiatostanu lub nasion – wyższe odmiany często wymagają wsparcia.

Delikatna cykoria
Uprawiamy cykorię do marszczenia korzeni, które zbieramy pod koniec lata i zimą uprawiamy białawe krążki. Cykoria wysiana na początku lata zostanie dodana do sałatek na koniec tej pory roku i jesienią. Miejsce do uprawy może być zacienione – pod gorącym letnim słońcem rośliny stają się zbyt gorzkie. Przed siewem włóż warstwę kompostu o grubości 5-10 cm, która posłuży jako nawóz długoterminowy, a także pomoże powstrzymać wilgoć – cykoria wymaga dużo, jeśli ma być smaczna (suchość przetrwa, ale będzie zbyt sztywna i gorzka). Gleba wokół rosnących sadzonek jest mulczowana słomą, suszoną trawą lub liśćmi – ściółka łagodzi parę wodną, ​​wzrost chwastów, chroni glebę i sprzyja powstawaniu próchnicy, co z kolei pomaga zatrzymać wodę. Nie musimy tak często moczyć cykorii, co jest zaletą nie tylko dla oszczędzania pracy i wody – te roślinki lubią wodę, ale jeśli podlewamy je zbyt często, mogą zgorzknieć.

Słodki groszek
W celu stopniowego zbioru, kontynuujemy siew innych nasion, aby zebrać słodkie ziarna i odmiany cukru do zbioru całych strączków. Groch należy w porze suchej podlewać, mulcz wpłynie też korzystnie na jego rozwój. Większe plony można osiągnąć poprzez hodowanie na podłożu.

Fasola
Warto mieć pod ręką młode strączki fasoli – są wspaniałym, smacznym, dietetycznym i pysznym dodatkiem. Fasolę można wysiać nawet teraz, będzie kiełkować szybko w ciepłe dni dzięki podgrzanej glebie. Pasują do lżejszej, przepuszczalnej gleby o pH 6,0–6,8. Ziarna krzewu mają szybszy początek płodności i zapewniają wyższą koncentrację plonów w krótszym czasie. Ze względu na krótszy okres wegetacji nie cierpi znacząco na choroby i szkodniki. Ziarna umożliwiają wykorzystanie „trzeciego wymiaru” w małych ogrodach – ponieważ podnoszą one oparcie. Wkraczają w płodność później, ale możemy zbierać młode strączki regularnie do jesieni.

Fasola, jak groszek, ma na swoich korzeniach bakterie nitrofilne, które są w stanie związać azot powietrzny i wzbogacić go w glebę. Jednak z zadowoleniem przyjmą dostawę kompostu we wczesnych stadiach wzrostu.

Zimowe warzywa
Zimowe zbiory warzyw, takie jak por, kapusta ozima, jarmuż i bruksela oraz sałata są wysiewane w pierwszej połowie czerwca bezpośrednio na klombach lub, jeśli jeszcze nie, w siewnikach, lub małych doniczkach. Kiełki najlepiej umieścić w lekko zacienionym miejscu i nie pozwolić żeby rośliny wyschły.

Marchewka
Nadal możemy siać marchew, zwłaszcza jej krótsze lub okrągłe odmiany korzeni. Niech kiełkujące nasiona będą regularnie podlewane, aby były suche – marchew kiełkuje przez długi czas, więc potrzebna jest cierpliwość.

Szybkie jednoroczne
Ogórecznik to roczna jadalna, lecznicza i nektarodajna
To ostatni dobry czas, aby siać szybko rosnące jednoroczne rośliny, takie jak czerń, piękno, słonecznik, nagietek, ogórecznik, nasturcja lub mak. Jednak siew nie może wysychać, co przy obecnym upale oznacza skrapianie ich kilka razy dziennie. Dzięki jednorocznym roślinom możemy wypełnić puste przestrzenie w dowolnym miejscu w ogrodzie – między bylinami a warzywami. Wiele kwiatów jest pełnych nektaru i pyłku dla pszczół, motyli czy trzmieli.

Urocze biennale
Siewamy także biennale, takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki, goździki, kopyta i naparstnice. Nasiona posypujemy tylko cienką warstwę substratu. Niektóre biennale, zwłaszcza bratki, kiełkują w wysokich temperaturach i muszą być chronione przed słońcem, najlepsze jest zaciemnienie. Kiedy nasiona zaczynają kiełkować, należy usunąć zaciemnienie, ale przy słonecznej pogodzie lepiej je osłonić. Wysiew nie może wyschnąć, konieczne jest regularne nawadnianie.


Agata Chromcová jest doświadczoną redaktorką, specjalizującą się w marketingu cyfrowym i opracowywaniu własnych rozwiąza... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji