Moje ponad 20-letnie porysowane i „piszczące” parkiety były już do wyrzucenia. Ale wtedy odkryłam coś, co dało im nowe życie!

Oryginalny drewniany parkiet to nie częsta sprawa w dzisiejszych czasach,  stają się one historycznym klejnotem. Jeśli masz w domu oryginalne drewniane parkiety, nie wyrzucaj ich ani nie zastępuj podłogami laminowanymi! Lepiej podejmij się naprawy, która nie jest ani tak wymagająca, ani tak droga, jak byś się spodziewał.

Renowacja parkietu
Jeśli chcesz wyremontować zużyty i mocno zniszczony parkiet, musisz mieć powłokę ochronną, która ochroni je przez dziesięciolecia. Pokryj parkiet żywicą epoksydową lub lakierem akrylowym. Pozwól parkietowi wyschnąć na cały dzień. Jeśli masz więcej parkietów, zadrapań lub otarć, usuń je specjalną pastą, która jest dostępna w sklepach podłogowych.

Co z brudem?
Takie zanieczyszczenia obejmują na przykład zasuszoną farbę z po malowaniu grzejników lub po rekonstrukcji okien. Weź gumę lub suszoną glinę na taki brud, włóż lód do plastikowej torby i umieść ją na problematycznych obszarach. Po 20 minutach zacznij pocierać gumą lub gliną i w ciągu kilku minut wszystko zniknie.

Głębokie rowki
Zmierz wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli wilgotność przekracza 60%, jedynym rozwiązaniem będzie zmiana podłogi. Jeśli jednak wilgotność jest niższa, możesz naprawić parkiet ze spokojnym sumieniem. Jeśli rowek jest głębszy, ale nie jest jeszcze pęknięciem, możesz użyć wyżej wymienionej pasty. Jeśli jest to właściwe pęknięcie, rozwiązaniem jest wypełnienie go mokrym drewnianym klinem i włożenie go do otworu.

Jak zrobić taki klin? Po prostu z innego kawałka drewna w zależności od wielkości pęknięcia. Szczeliny wyczyćć drobnym papierem ściernym po włożeniu klina i przetrzyj specjalną pastą do wyrównania powierzchni. Następnie potraktuj lakierem.

„Obrzęk”
Nawet spuchnięta podłoga jest częstym problemem, który zwykle wiąże się z wilgocią pod nią. To sprawa krótkoterminowa. Jeśli chcesz doprowadzić parkiet do pierwotnego stanu, wyciek rozlanej cieczy nie może być starszy niż 14 dni.  Jeśli jednak nie przekroczyłeś tego limitu, weź zwykłą suszarkę do włosów. Uzbrój się w cierpliwość i podgrzej spuchnięty parkiet przez około 90 minut. Jeśli znasz osobę zajmującą się naprawami, poproś ją o wypożyczenie specjalnej suszarki. Po podgrzaniu podłogi natychmiast zakryj ją dywanem lub inną tkaniną i „załaduj” co najmniej 10 kilogramów na metr kwadratowy. Po dniu możesz usunąć ciężar i cieszyć się podłogą bez obrzęków.

Nawet jeśli twoje oryginalne podłogi są w opłakanym stanie, nie musisz się smucić. Wszystko, co musisz zrobić, to uczyć się od ekspertów i uporządkować wszystko. Taki parkiet nie będzie Cię drogo kosztował. A twój dom będzie nadal klejnotem, którego cena będzie rosła.



Wejdź do dyskusji