Nigdy nie wiedziałam, jak wyczyścić zlew i kamień wodny. Potem wypróbowałam ten świetny trik, a czyszczenie jest teraz znacznie łatwiejsze

Czyszczenie, mycie, polerowanie. Musimy to robić, jeśli chcemy, aby nasze gospodarstwo domowe nie zostało zaniedbane. Używamy wielu chemikaliów, detergentów i cennego czasu. Ci z nas, którzy nie mogą nosić gumowych rękawic podczas czyszczenia, często mają również suche dłonie. Jednak my jesteśmy zwolennikami bardziej przyjaznego środowisku zarządzania gospodarstwem domowym, więc szukamy i dostarczamy domowych wskazówek, które ułatwiłyby nam życie i nie obciążały planety.

Genialne czyste krany i baterie

Zwilż szmatkę lub papierowy ręcznik w occie i owiń baterię lub zawór z kranu, który jest zanieczyszczony. Pozostaw na około pół godziny, jeśli to konieczne. Po usunięciu octu, nałóż kilka kropel oleju na ręcznik lub ściereczkę i poleruj przez chwilę.

Odrdzewiacz

Weź plasterek cytryny, posyp go solą i zacznij pocierać zardzewiałe plamy. Po chwili rdza zacznie się usuwać i znowu będziesz miał wszystko jak nowe.

Biała kąpiel

Napełnij wannę gorącą wodą i dodaj dwie paczki kwasu cytrynowego (klasyczny w proszku). Pozwól skoncentrowanemu roztworowi pozostać w wannie przez noc, a rano wanna będzie pięknie biała i czysta.

Czyste kamienne blaty kuchenne

Jeśli masz w kuchni blat kamienny lub granitowy (bardzo popularny), wymieszaj 2 szklanki wody, kilka kropli mydła w płynie i 50 ml czystego alkoholu. Przetrzyj kilka razy blat i po chwili wszystkie plamy znikną, a blat znów będzie świecił.

Zatrzymaj brud w płytkach

Wszyscy mamy łazienki i wszyscy znamy obrzydliwy brud w szczelinie. Nie ma nic łatwiejszego niż czyszczenie brudnych płytek w kafelkach. Wystarczy zwykły wodorowęglan sodu. Wlej go w grubszej warstwie na mokrą szmatkę i delikatnie wyczyść złącza. Wkrótce powinny być czyste, a łazienka będzie wyglądać inaczej, powtórz to ale raz na jakiś czas.

Kuchenka mikrofalowa jak nowa

Jeśli znalazłeś tłuszcz i rozmazy w kuchence mikrofalowej i nie chcesz używać chemii (której normalnie nie należy używać do czyszczenia kuchenki mikrofalowej), wymieszaj wodę i kwas cytrynowy w laworze. Nalej trochę soku z cytryny na namoczoną ściereczkę i po prostu ją wyczyść. Powtarzaj, aż będzie to konieczne. Kuchenka mikrofalowa będzie jak nowa.

Czysta kuchenka gazowa

Wymieszaj trochę wody, wodorowęglan sodu i kilka kropli nadtlenku wodoru. Powinieneś otrzymać sztywniejszą masę, coś w rodzaju pasty. Pozostaw na piecu na 5-10 minut i wytrzyj. Dzięki tej mieszance będziesz mógł usunąć wszystkie uporczywe plamy na kuchence.

Utwardzone drewniane i plastikowe deski do krojenia

Jeśli chcesz nadać swojej drewnianej desce do krojenia świeży i nowy wygląd, po prostu wytrzyj ją plasterkiem cytryny. Jeśli dodasz sól przed zabiegiem, efekt będzie jeszcze bardziej skuteczny i pozbędziesz się plam.

Użyj wybielacza, aby poprawić wygląd plastikowych arkuszy – jedyna rzecz, która nada im starą biel. Namocz ściereczkę w wybielaczu i pozostaw ją na deskach przez co najmniej 1 godzinę.

Koniec z plamami po kawie w herbacie w kubkach
Należy posolić skórkę cytrynową lub pomarańczową i pocierać nią filiżankę lub kubek, aż brud zniknie.

Nigdy więcej garnków i patelni
Potrzebny będzie tylko ocet i wodorowęglan sody, aby łatwo usunąć brud z garnków lub patelni. Pozwól octu zagotować się w brudnym garnku. Brudne zabrudzenia znikną z kwaśnością i to, co pozostanie, będzie czyszczone tylko wodorowęglanem sodowym. Twoje garnki będą świecić tak, jak zostałyby przyniesione ze sklepu.

Jest jednak także inny sposób i zaleca się stosowanie soli i ziemniaków. Posól garnek i wytrzyj go ziemniakiem przekrojonym na pół. Następnie spłucz wodą, wlej trochę oleju i trzymaj przez około 30 minut na małym ogniu. Świetny wynik zagwarantowany!

Spróbujesz? Daj znać w komentarzach i śledź nasze porady!Wejdź do dyskusji