Co powie kolor moczu o Twoim zdrowiu? Nie należy tego lekceważyć!

Większość z nas nie zwraca uwagę na kolor moczu lub jego zmianę. Pomimo tego jest naprawdę ważne, żeby rozróżniać pomiędzy dobrym i złym zapachem oraz kolorem. Mocz to właściwie substancja odpadowa złożona z wody, soli oraz chemikaliów, do których należy kwas moczowy oraz mocznik i inne substancje. Ten odpad pomaga filtrować toksyny z wątroby i ogólnie z całego ciała. Z tego powodu zdrowy mocz oznacza również zdrowe ciało.

Duże zmiany mogą spowodować różne rzeczy, typu choroby, zmiana produktów spożywczych, leki… Normalny i zdrowy mocz to taki, który ma złoty kolor, ewentualnie jaso żółty. Pigment, który produkuje kolor, to urochrom. Oprócz tego, ten kolor zmienia się w zależności od tego, co i ile czego skonsumujemy. O ile pijemy zbyt mało, przykładowo wodę, koncentracja moczu może się podwyższyć. Dehydratacja może powodować kolor bursztynu, czyli ciemno brązowy.

Niezwykły kolor moczu

Są wyjątki, kiedy mocz potrafi drastycznie zmienić swój kolor na niebieski, czerwony lub nawet ciemno brązowy czy zielony. Takie kolory nie są wcale normalne. Oprócz tego istnieje mnóstwo przyczyn, które mogą daną zmianę spowodować.

Przykładowo używanie jakichś nieodpowiednich lekarstw, pewnych produktów spożywczych albo nawet infekcja lub poranienie, to wszystko ma wpływ. W takim razie należy się natychmiast skonsultować z lekarzem, żeby właśnie taką zmianę w Twoim ciele zatrzymał.

Jakie kolory w moczu są najbardziej niezwykłe?

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji