Jak tylko to zrobię, mój świąteczny kaktus zacznie pączkować, a za kilka dni wszystko będzie posypane kwiatami! Ta sztuczka od lat się pięknie sprawdza!

Każdy zna świąteczny kaktus. Tak zwany Schlumberger, nie ma kolców, nienawidzi słońca i kocha wodę. Czy powiedziałbyś, że to kaktus? Ta piękna roślina ma brazylijskie korzenie i ogień w kwiatach. Dłuższe zwisające liście z lekko ukośnymi krawędziami i piękne kwiaty w kształcie gwiazdy są idealne dla naszych warunków. Dlaczego więc nie możemy ich hodować?

Chociaż świąteczny kaktus kwitnie w naszym kraju i najprawdopodobniej jeszcze długo będzie, często zdarza się, że go kupimy i wyrzucimy za kilka miesięcy. Albo wyschnie, albo przelejemy go wodą. Wbrew temu dbanie o niego jest maksymalnie łatwe . Botanicy postanowili rozszerzyć wspaniały kaktus świąteczny o inne wariacje kolorów. Właśnie dlatego znamy już sześć hybrydowych gatunków Schlumberger. Więc jak zrobić kaktus z kwiatami, żeby nadal prosperował?

Błąd jest w ignorancji

Wielu hodowców, którzy dostają kaktusy świąteczne w swoje ręce, celowo lub przypadkowo popełniają ten sam błąd. Słowo kaktus błędnie wywołuje troskę o roślinęjak kaktus. Jednak ta roślina potrzebuje dokładnie odwrotnej sytuacji. Określoną ilość wilgoci w glebie i w powietrzu oraz bardziej jasne miejsce. Dzięki dobrej opiece osiągnie ogromnych rozmiarów i będzie rodzić 15-20 lat.

Jak go pielęgnować?

Kaktus bożonarodzeniowy nie czuje się dobrze na południowej i zachodniej stronie, gdzie w znacznym stopniu utrudnia mu życie bezpośrednie światło słoneczne, które powoduje śmierć sekcji końcowych, co z kolei powoduje śmierć innych części zieleni. To tylko prosta reakcja łańcuchowa. Dlatego przechowuj go w pokojach od strony północnej i wschodniej i upewnij się, że temperatura nie spada poniżej 15 stopni. Ważne są również podlewanie i wilgotność. Jeśli masz suchy dom, ważne jest codzienne posypywanie świątecznego kaktusa letnią wodą ze spryskiwacza.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji