Jeśli macie w ogrodzie taką roślinę, na pewno jej nie wyrzucajcie, ale zacznijcie ją zbierać i suszyć. Może Wam nawet uratować życie!

W średniowieczu mówili o niej z związku z nieśmiertelnością człowieka i najwyraźniej coś w tym było. Również w Persji i Chinach używali ją jako starożytnej medycyny w czasach starożytnych. W domu znaliśmy ją szczególnie jako herbatę do leczenia dróg oddechowych. Kiedyś nazywaliśmy ją uchem babci lub ogonem wilka.

Mowa o szałwii, rzadkiego zioła, dla której w niektórych krajach świata ludzie dali by cokolwiek, tylko aby rosła na każdym kroku. W naszym kraju, gdzie zawsze było o nią łatwo, zauważamy ją tylko sporadycznie i nie mamy pojęcia, jak świetna jest. Szałwia jest jednym z tych ziół, które mogą uratować życie. I nie tylko to.

Urocza starsza pani

Zioło, które pamięta pochodzenie ludzkości, może się pochwalić kilkoma odmianami, ale najsłynniejsza jest szałwia. Jednocześnie jest najbardziej uzdrawiająca ze wszystkich gatunków. Nie można jej przeoczyć dzięki ładnym liściom i pięknym fioletowym kwiatom o niewielkich rozmiarach podczas kwitnienia. Uprawiana jest głównie w Europie i części Azji. Lubi ciepłe miejsca, więc nie przeszkadza jej największy upał. Jeśli zdecydowałeś się ją zbierać, musisz zrywać tylko listki. Są one następnie suszone i przechowywane w szczelnym szkle lub użyjcie jeszcze świeże. Mogą być użyte do przygotowania pysznej herbaty, ale również fantastyczną przyprawą do pikantnych dań lub słodkich ciast.

Ma to w nazwie

O działaniach szałwii świadczy także jej oryginalna nazwa. Pochodzi z łacińskiego słowa Salver, które oznacza ochronę i uzdrowienie. Roślina, której najstarsze korzenie sięgają północnego Morza Śródziemnego, ma wiele różnych cech. Oprócz leczenia dróg oddechowych jest silnie dezynfekująca, leczy stany zapalne i rany na błonach śluzowych jamy ustnej, nosa i gardła, wspomaga trawienie i zapobiega nadmiernej potliwości.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji