Macie w domu storczyki, ale nie dajecie rady by cały czas były żywe? To popatrzcie na tych kilka trików!

Storczyki to jednej z najlepiej sprzedawanych roślin, znajdziecie je we wszystkich sklepach w różnych kolorach i typach, wysokim, ale również karłowatych.

A ponieważ te kwiaty są egzotyczne, wymagające i wrażliwe, należy pamiętać o tych kilku poradach i praktycznych pomysłach. Zwłaszcza jeśli chcesz, aby orchidea wytrzymała upływ czasu.

1.Przeźroczysta doniczka

Na pewno widzieliście w sklepach wszystkie storczyki w przeźroczystych doniczkach. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ korzenie potrzebują światła do tego by roślina mogła rosnąć. Roślina ta rozwija się na glebie lub w korze drzew. Więc po zakupie rośliny w sklepie nie zmieniaj doniczki! Możesz zostawić tego storczyka w tej samej doniczce nawet na 2 lata. Następnie możesz przesuwać kwiat do innych doniczek, ale zawsze pamiętaj, że by ponownie znalazła się w przezroczystej doniczce.

2. Jak podlewać storczyki

Podlewanie by miało przebiegać raz na 5-7 dni podczas ciepłego sezonu (wiosna-lato) i raz na 10 dni w zimnym sezonie (jesień-zima). Najbardziej polecany sposób to zanurzenie doniczki w wodzie przez 5 minut, później zostawcie przez chwilę skroplić, inaczej korzenie mogą zacząć gnić.

Wskazówka! Storczyki nie lubią wody z kranu, używajcie więc zmiękczonej wody.

Ostrzeżenie ! Nigdy nie podlewajcie wody przy korzeniach, możecie spowodować gnicie centralnego korzenia. Zawsze podlewajcie po liściach.

3. Światło jest niezbędne dla storczyków

Chociaż orchidea to roślina, która kocha światło, nigdy nie umieszczaj jej w bezpośrednim świetle słonecznym. Dobrze jest umieścić ją w słonecznym pokoju na balkonie, jeśli światło słoneczne nie dociera bezpośrednio do rośliny.

4. Nawozy do storczyków

Storczyki nie kwitną w zimie, jest to czas ich odpoczynku. Jeśli jednak chcecie, by storczyk kwitnął przez cały rok, nawet w zimie, polecamy użyć nawozu. Nawożenie przebiega we wrześniu i październiku, nawóz możecie znaleźć w kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym.

Istnieje zarówno nawóz stały jak i w płynie, który jest szczególnie odpowiedni do storczyków.

Wskazówka! Jeśli właśnie przeniosłeś roślinę do innego pojemnika, nie możesz używać nawozu przez miesiąc.

5. Przesadzenie rośliny

Nigdy nie zmieniaj doniczki storczyków, kiedy kwitną, i nie zaleca się robić tego częściej niż raz na dwa lata. W nowym pojemniku możesz stosować tylko ziemię dla storczyków, nigdy zwykła.

Jak to zrobić ?

Ostrożnie uwolnij korzenie z pojemnika, a następnie usuń nadmiar substratu z pojemnika. Zwiędłe i zgniłe korzenie należy usunąć. Nowa plastikowa doniczka, do której zostanie przeszczepiony storczyk, musi być wystarczająco duża, aby pomieścić 2 nowe sadzonki.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji