O tych poradach powinna wiedzieć każda kobieta! Oto 8 porad babć, które zaoszczędzą czas i pieniądze!

Porządki według pory roku

  • Mnóstwo naszych babć planowało większe porządki według pór roku. To dobry sposób, jak rozdzielić trudne porządki na cały rok! Oto podstawowy plan, którym możesz się zainspirować.
  • Na wiosnę wyczyścij dywany i usuń zbędne rzeczy.
  • Latem wyczyścij zewnętrzne części Twojego domu łącznie z oknami.
  • Jesienią umyj wnętrze okien i wymień filtr komina, oprócz tego przygotuj się do chłodniejszej pogody.
  • Zimą wyczyścij materace (ewentualnie ich obróć) i wypierz ubranie, które już nie nosisz.

Prześcieradło bez dużego prasowania

Babcia miała prosty sposób, jak mieć gładkie narzuty na łóżko bez zbytecznego prasowania. Ty też tak możesz zrobić! Po wypraniu wydostań go z suszarki i przed zupełnym wyschnięciem złóż go do małego rozmiaru. Wyprasuj tylko górną warstwę złożonego narzutu (jednak nie prasuj zagięcie). Twoje prześcieradła będą delikatne i gładkie w trakcie kilku sekund!

Wykorzystanie starych ubrań

Oszczędność była dla naszych babć podstawą. Nigdy nie wyrzuciły dobrą tkaninę. Korzystanie ze wszystkich rodzajów tkanin jest o wiele lepsze dla środowiska naturalnego, aniżeli wykorzystanie ręczników papierowych. A więc zamiast wyrzucić stare ubranie, zrób z niego szmatki do robienia porządków!

Czyszczenie plam za pomocą herbaty

O ile starałaś się kiedyś usunąć plamy z obrusu lub z ubrania, oto porada, o której może nie wiesz. Wcześniej kobiety używały do usuwania plam woreczki herbaciane. Wrzuć 4 lub 5 woreczków herbaty do czajnika z gorącą wodą i zostaw zaparzyć przez 10 minut. Potem woreczki wyjmij precz i do czajnika włóż poplamiony obrus. Potem obrus wysusz i wypłukaj w chłodnej wodzie. Plama powinna być precz!

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie


Ewa Jadczak to matka trójki dzieci, która mieszka na przedmieściach większego miasta w przytulnym domku jednorodzinnym. Każde... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji