Śmiali się z niej, kiedy powiedziała, że mieszka w opuszczonym bunkrze. Kiedy widzieli, jak przerobiła go, byli w szoku

W trakcie 2 Wojny Światowej na terenie całej Europy znajdowały się setki schronisk oraz bunkrów przeciwlotnicznych. Przeznaczone były dla wszystkich obywatelów, którym zagrażało zrzucaniem bomb. Te schroniska były bardzo efektywne, ponieważ zostały zbudowane na skarpach a podczas ich budowania nie oszczędzano z betonem oraz stalą. Dzięki temu życia tysięcy osób cywilnych zostały ocalone.

Mniej więcej w 1942 roku został zbudowany również ten bunkier w Brytanii. Powinien wtedy funkcjonować jako schronisko dla ludzi w przypadku konfliktu walecznego oraz jako ochrona przeciwko zrzucaniu bomb. Kiedy 2 Wojna Światowa skończyła się, bunkier nie miał już znaczenia i jego stan zaczął wyraźnie pogarszać się.

Bunkier prawdopodobnie zostałby zniszczony, kiedy nie byłoby Elizabeth Strutt, która zdecydowała się dany bunkier przebudować. Bunkier oraz jego bliska działka kosztowała około 176 tys. euro.

Chociaż dla kogoś dana inwestycja mogła być nielogiczna, przede wszystkim w okresie kryzysu ekonomicznego, Elizabeth decyzji nie żałuje. Zerknij na bunkier i zrozumiesz dlaczego.

Wnętrze bunkru niesamowicie zmieniło się. Z poszczególnych pomieszczeń, które pierwotnie były schroniskiem, Elizabeth stworzyła przepiękne mieszkanie. Na zdjęciach możesz zobaczyć, jak wnętrze wyglądało przed rekonstrukcją.

Dyspozycje nie zostały zmienione, ponieważ burzyć metrowe mury wykonane z mocnej stali to problem. Jednak pozostałe części bunkru, mianowicie system wentylacji, armatury oraz izolacja zostały całkowicie wymienione i udoskonalone.

Żeby w bunkru było również dzienne światło, zostało zaprojektowane oryginalne rozwiązanie. Zamiast rurociągów technicznych, wykorzystano trąby słoneczne, które do wnętrza przedostają dzienne światło.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji