Boisz się raka? Naucz się czytać ze swojego ciała. Oto 15 sygnałów ostrzegawczych, że z Twoim ciałem jest coś nie tak

Rak to jedna z najstraszniejszych zachorowań, które istnieją. Powodem jest rzeczywistość, że jest bardzo złośliwy, może pojawić się u kogokolwiek, kiedykolwiek i gdziekolwiek, zarówno musimy podkreślić, że nie istnieje na niego żadne stuprocentowe lekarstwo. Również z tego powodu tyle osób boi się danego zachorowania. Tak samo jak w przypadku innych zachorowań, również w tym przypadku obowiązuje, że o ile choroba zostanie wykryta wcześnie, szansa na zupełne wyzdrowienie jest bardzo duża. Z tego powodu jest ważna przede wszystkim profilaktyka. Warto śledzić swoje ciało i zauważać cokolwiek, co jest nie tak. Nie chcemy oczywiście twierdzić, że któryś z 15 sygnałów od razu wskazuje na raka, tylko powiedzieć, że warto być uważnym.

Kał

Śledź, co wydalasz. O ile kał jest zbyt rzadki, nie chodzi o zdrowy stan. Tak samo nie jest w porządku, kiedy mamy zaparcie i nawet przez kilka dni nie idziemy do toalety, pomimo tego, że nasza dieta jest normalna.

Mocz

Śledź ewentualny ból, który może się podczas sikania pojawić. O ile chodzi o pieczenie, swędzenie lub na przykład cięcie, to wszystko może wskazywać na to, że dana część twojego organizmu została zaatakowana. Może chodzić o moczowód, pęcherz, jednak może to być również prostata.

Siniaki

Pojawiają się na różnych częściach twojego ciała? Nawet bez konieczności uderzenia się innym przedmiotem? Innymi słowy bez walnięcia się do czegoś? O ile tak, również w takim przypadku warto odwiedzić lekarza.

Krew

W chwili kiedy bez przyczyny pojawi się, to ostrzeżenie, że coś nie jest w porządku. Często może chodzić o krwawienie z nosu bez przyczyny lub nawet krew w kału lub w moczu. Warto również stwierdzić, czy ewentualne poranienia nie krwawią więcej niż zazwyczaj.

Guzy

Śledź skórę swojego ciała i w dotyku stwierdzaj, czy na Twoim ciele nie pojawiają się różne guzy. Te mogą mieć wiele przyczyn – może chodzić na przykład o guzek tłuszczowy. Poprawną diagnostykę zrobi zawsze lekarz, do którego warto w takim przypadku pójść.

Zgaga

Normalne jest, kiedy pojawi się po zbyt obfitym lub tłustym posiłku i tak samo również po alkoholu. O ile zgaga to Twój codzienny problem, pomimo tego, że jesz odpowiednio i zdrowo, dane ostrzeżenie nie wolno lekceważyć. Może chodzić o coś z Twoim przewodem pokarmowym.

Znamiona na skórze

Chodzi na przykład o piegi oraz znamiona. Nie chodzi tylko o to, czy wcześniej na danym miejscu ich nie było, lecz również o ich wzrost lub zmianę kształtu. Również to jest sygnał, że należy pójść do lekarza.

Owłosienie

Doszło do tego, że na Twoim ciele owłosienie rośnie szybciej i o wiele intensywniej aniżeli wcześniej? Albo przypadkiem częściej odwiedzasz swoje fryzjera? Może chodzić o zmiany hormonalne połączone z innym problemem.

Problemy ze skórą

Może ich być mnóstwo. Może chodzić o suchą skórę, jej wrażliwość, zbyt duże uszkodzenie lub przykładowo zaczerwienienie. O ile wcześniej tego nie było a teraz dane problemy pojawiają się, nie należy ich lekceważyć.

Ból

Nieważne czego dotyczy. Może chodzić o mięśnie, głowę albo stawy lub plecy. O ile cierpisz na dane bóle częściej niż wcześniej i bez jasnej przyczyny, na pewno nie chodzi o coś normalnego. Dosłownie jest na odwrót.

Temperatura

O ile nie chodzi o przeziębienie lub inne zachorowanie, temperatura powinna być taka sama, do 37 stopni Celsiusza. Jednak co zrobić, kiedy jest wyższa? Albo nawet chodzi o gorączkę… Może chodzić o symptom tego, że Twój organizm stara się z czymś walczyć, z czymś, co w organiźmie nie powinno być.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji