Co łamliwe paznokcie powiedzą o Waszym zdrowiu i jak ten stan zmienić?

Szereg badań pokazuje, że twoje paznokcie mogą wykryć ślady twojego zdrowia. Czasami problem z paznokciem może oznaczać poważny stan zdrowia. Zmiana koloru i tekstury może być oznaką choroby płuc, serca lub układu nerwowego.

Ponieważ wierzymy, że zawsze lepiej jest leczyć chorobę z dostatecznym wyprzedzeniem, przygotowaliśmy dzisiaj ten artykuł. Twoje paznokcie to nie tylko estetyczny dodatek. Są one ściśle powiązane z systemem całego ciała. Oto kilka wskazówek, że stan twojego paznokcia może wskazywać na problemy zdrowotne.

1. Grzybica

Kruche i zabarwione (żółte) paznokcie mogą być uszkodzone przez zakażenie grzybicze. Ta choroba zwykle napada najpierw palce, a potem paznokcie. Aby zapobiec infekcjom grzybiczym, staraj się nie chodzić boso w garderobach, na siłowni lub w innych miejscach publicznych i utrzymuj buty w czystości i suchości.

2. Choroba tarczycy

Łamliwe, suche paznokcie, które pękają, mogą oznaczać problemy z tarczycą.  Tarczyca to gruczoł, który wytwarza kilka ważnych hormonów, a jego zaburzenie może wpływać na wagę, wzrost, a nawet temperaturę ciała. Ten stan zdrowia jest poważny, więc skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z instrukcjami.

3. Niedokrwistość

Delikatne paznokcie związane z zimnymi rękami i stopami mogą być objawem niedokrwistości. Ogólnie rzecz biorąc, stan ten obejmuje zawroty głowy, osłabienie, ból głowy, nieregularne bicie serca i ból w klatce piersiowej. Niedokrwistość może być spowodowana ciężką miesiączką, ciążą, niską zawartością żelaza, witaminy B12 lub przewlekłą chorobą nerek. Najlepszą metodą zapobiegania jest bogata w żelazo dieta zawierająca ryby, fasolę, wątrobę i czerwone mięso.

Skonsultujcie się z lekarzem w sprawie używania suplementów diety bogatych w żelazo i witaminę B12. Należy zmniejszyć spożycie kawy.

4. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne lub stres

Czy gryziesz paznokcie, kiedy się denerwujesz? Niezależnie od tego, czy jest to OCD, czy chwilowa stresująca chwila, twoje paznokcie tego nie lubią i mogą przez to stać się chore i kruche. Również brudne ręce są źródłem bakterii.

Zaburzenia nerwowe wymagają konsultacji i diagnozy lekarza. Aby chronić paznokcie przed gryzieniem, rozwijaj zdrowe nawyki. Na przykład możesz żuć gumę o niskiej zawartości cukru lub użyć gumki na nadgarstku, gdy jesteś zestresowany.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronieWejdź do dyskusji