Czy alkohol zabija komórki mózgowe? 5 mitów o alkoholu, którym większość z nas wierzy, jednak nie są prawdziwe

Często przez palce patrzymy na osoby biorące narkotyki, jednak sami czasami pozwolimy sobie na dawkę alkoholu z kolegami w knajpce. Dlaczego nie, prawda? Przecież akohol nie jest na liście zakazanych substancji. Pomimo tego w dużej ilości ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Dziś zerkniemy razem na 5 mitów o alkoholu, którym większość z nas wierzy

1) Alkohol dodaje nam energię

Jest wręcz przeciwnie. Alkohol ma efekt tłumiący, a więc zwalnia Twoją zdolność myślenia, mówienia oraz poruszania się. Zanim zauważysz dane zmiany w Twojej psychice, pogorszy się Twoje postrzeganie, koordynacja i bystrość. Z tego powodu jest tak bardzo niebezpieczny.

2) Tłuste jedzenie przed piciem alkoholu

Chcesz pójść do miasta, bawić się, jednak nie upić się za bardzo, a więc zjesz dużą porcję tłustego jedzenia, wierząc w to, że Ci to pomoże. Jednak tak to nie funkcjonuje. Jedzenie w żołądku zwalnia absorbcję alkoholu do krwiobiegu, jednak nie zabrania jego efektom. Po olbrzymiej porcji kanapek z frytkami możesz sobie pozwolić na więcej kieliszków, jednak efekty będą za parę godzin zupełnie takie same.

3) Trochę alkoholu dla lepszego snu

Chociaż wydaje Ci się, że prędzej zaśniesz, sen nie trwa długo. Alkohol zmienia czas trwania, podczas którego jesteśmy w głębokim śnie, jednak nie czas snu REM, czyli fazę, podczas której organizm oraz umysł nie są w spokoju. Z tego wynika, że człowiek szybciej zaśnie, jednak przez całą noc budzi się, ewentualnie rano obudzimy się niesamowicie zmęczeni.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie


Ewa Jadczak to matka trójki dzieci, która mieszka na przedmieściach większego miasta w przytulnym domku jednorodzinnym. Każde... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji