Im jest dziecko inteligentniejsze, tym mniej śpi i częściej budzi się w nocy. Nie należy go więc okrzykiwać, że ciągle nie śpi!

Borykasz się z tym, że Twoje dziecko nie chce w nocy spać? Nie bój się, według naukowców to oznaka rozwiniątego intelektu!

Sen dziecka

Na podstawie badań, utalentowane dzieci potrzebują mniej snu w porównaniu do ich rówieśników. Profesor Peter Fleming, specjalista zajmujący się zdrowiem i rozwojem mówi, że dziecko, które często budzi się, ma tendencję do wyższego poziomu intelektu oraz zdrowia psychicznego.

“Istnieją powiązania pomiędzy wysokim poziomem intelektu oraz obecnym rozwojem i przerywanym snem.”

Oprócz tego, według Fleminga, wyobraźnia tego, że dziecko powinno spać przez całą noc bez przerwy, to bzdura dzisiejszych czasów. Z punktu widzenia ewolucji częste budzenie jest dla niego bardziej logiczne.

“Dzieci nie są zdeterminowane do długiego snu, nie jest dla nich efektywny i nie istnieje żaden dowód, że długi i nieprzerywany sen ma coś wspólnego z pozytywnym wpływem”- mówi.

Według słów profesora, dzieci kochają sen w trakcie dnia i najczęściej budzą się pomiędzy 18:00 i północą.

“Z punktu widzenia biologii to duża zaleta, ponieważ w danym czasie będą mogli uzyskać maksymalną uwagę od swoich opiekunów (rodziców), ponieważ będą mniej rozproszone. A więc zachowanie dziecka jest z punku widzenia biologicznego rozumne i udowodnione. Druga sprawa to rzeczywistość, że nie spełni oczekiwania 21 wieku,” – dodaje.

Kontynuuj czytanie artykułu na następnej stronie


Ewa Jadczak to matka trójki dzieci, która mieszka na przedmieściach większego miasta w przytulnym domku jednorodzinnym. Każde... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji