Psycholog, który pomógł więcej niż 1000 parom, zdradził, która rzecz jest we związku ta najważniejsza!

Niektórzy z Was prawdopodobnie odpowiedzieliby, że ważne jest by między parą była chemia. Inni powiedzą, że najważniejsza jest komunikacja i wzajemna uczciwość. Jednak według psychologów odpowiedzi te nie są poprawne.

Ekspert w swojej dziedzinie John Kim twierdzi, że najważniejszą rzeczą we związku jest wzajemny szacunek. Twierdzi, że bez szacunku związek nie ma szans na przetrwanie. Jeśli kiedykolwiek byłeś w związku, w którym ty i twój partner nie szanowaliście się nawzajem, to wtedy jest oczywiste, dlaczego Kim twierdzi, że jest szacunek jest najważniejszy.

Mówiąc wprost, zdrowy związek bez szacunku nie jest możliwy, ponieważ tworzy zaufanie a zaufanie jest kluczowe. Zdefiniujmy jednak bardziej szczegółowo szacunek. Oxford Dictionary opisuje ten termin w następujący sposób: „Jest to poczucie podziwu dla kogoś, coś co jest spowodowane jego zdolnościami, cechami lub osiągnięciami”.

John Kim jednak nie zupełnie zgadza się z tą definicją. Twierdzi, że ma inne znaczenie w związku. Powiedział tak: „Szacunek oznacza, że żaden z partnerów nie jest autorytetem i nie ma władzy nad drugim. Nie musimy zgadzać się z kimś, kogo kochamy. Szacunek polega na zapewnieniu komuś miejsca na własne zdanie i pozwoleniu mu iść własną drogą. Oznacza to odpuszczenie. Zaakceptowanie. Nie osądzanie. Oznacza to nie kategoryzowanie drugiego na podstawie własnych definicji, ale pracę nad własnymi problemami. Oznacza to posiadanie własnego życia. ”

Musi zapytać sami siebie: “Jest w moim związku dostatecznie dużo szacunku?” Jeśli nie, pojawia się inne ważne pytanie: „Czy brakowało szacunku również w moich minionych związkach?” Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, zadaj sobie pytanie – dlaczego?

Dlaczego mielibyśmy ostawać z związkach, w których brakuje szacunek? Powinieneś sam znaleźć odpowiedź. Nie obwiniaj swojego partnera. Być może na początku nie brakowało szacunku w waszym związku, ale stopniowo zanikał.

Dlatego jest ważne i następne pytanie: Co możesz zrobić dla tego by to się nie powtarzało w przyszłości? Pierwszym i najważniejszym krokiem nie jest ustępowanie. Jeśli twój partner cię nie szanuje i nie spełnia Twoich wymagań, nadszedł czas, aby poszukać innego sposobu. Jeśli obniżysz swoje standardy i zaakceptujesz złe zachowanie, staniesz się słabszym człowiekiem w oczach partnera.

Traktujcie siebie z szacunkiem, tak by byliście zdolni odejść od ludzi, którzy nie mają szacunku do Was. 


Agnieszka Kozlowska jest renomowaną redaktorką i specjalistką w dziedzinie marketingu cyfrowego oraz prezentacji online. Z jej ... [Więcej o autorze]

Wejdź do dyskusji